Stezkou moudrosti – sjednocené poznání
Rozpravy badatele o věcech spirituálních, posvátných, rituálních, tajných, tajemných a záhadných.

Co vím a smím, to sdělím.

Archív starších stránek a komentářů badatele

z doby veřejné přednáškové aktivity v letech 2014 - 2015

Stezkou moudrosti .. přednášky Ing. M. Šmídy

Stránky obsahují odkazy ke zdrojům, na které jsem se odvolával při přednáškách.
Posluchači si mohou informaci ověřit přímo u zdrojů, bez zdlouhavého hledání.

Stará navigace:
Úvod ARCHÍV Videa, hudba Obrázky, nákresy Prezentace Texty, knihy Odkazy na zdroje

Převod do archívu při rekonstrukci stránek: 22.09.2019


18.03.2014 Přednáška na téma: "Vím už, co nevím?"

Úvodní přednáška cyklu

První seznámení zájemců s lektorem, a vymezení oblastí přednášek i diskusí. Nástin příčin, které vedly ke zkoumání jevů na hranici věd i teologie. Ke zkoumání jejich mechanismů, technik a hledání možných způsobů nejen jejich vysvětlení, ale i ovládnutí. Hledání pravd ukrytých pod nánosy dezinformací a ignorace a jejich uvedení do vzájemného souladu. O opětném skládání rozmetané mozaiky poznání.

Trvalo mi 30 let, než sem pochopil, co vše musel Sokrates znát, než si mohl dovolit říci známou větu "Vím, že nic nevím". A skoro 20 let vlastního hledání odpovědí na sporné otázky, které jsou buď ignorovány, nebo nepravdivými dogmaty smeteny ze stolu. Jak oficiální vědou, tak i uznávanou teologií. Před 40 lety, kdy jsem se nad tímto výrokem pousmál, jsem vůbec nemohl pochopit hloubku tohoto citátu. Tehdy jsem nepochyboval o znalostech a vědomostech svých i vědy. Vše bylo tak jednoduché a jasné, snadno dokazatelné. A ono tak zůstalo i dnes. Jen těch úhlů pohledů má člověk víc, více zkušeností i znalostí. A mozaika obrazu se při správném úsilí a poctivém dodržování pravidel (i těch utajovaných) dá složit. I když je v ní ještě hodně bílého místa, dává tušit velmi zajímavý obraz skutečnosti. A ukazuje i kde jsou schované klíče od "věčných" tajemství. Poznání osvobozuje, přibližuje nás k pravdě.

Proti tomu setrvávání ve lžích je tak sladké...
Avšak není pravda, že "Nevědomost hříchu nečiní."

Nevědomost sama je největší hřích!

Bez víry se neobejdeme. Dokonce i nevíra je velmi silná víra. I vědec materialista věří tomu, že staví na pravdě a že jeho předchůdci tuto pravdu dokázali. Jak často se všichni mýlíme.

Jedinou solidní definici vědy kterou znám: "věda je neustálé opravování omylů, které jsme pokládali za správné". Skutečnost je taková, že zítra se svým dnešním názorům budeme smát a pozítří je i s jejich nositeli budeme zatracovat. A oslavovat kacíře, kteří měli jiný názor, a které jsme pro výstrahu jiným a za "šíření bludů" spravedlivě ukamenovali.
Jak vzácná to shoda v názorech na "pravdu" mezi teisty i ateisty.

Jít nevyšlapanou cestou objevitele vyžaduje velkou odvahu.
Nebude proti tobě ani příroda ani Bůh, ti tobě budou nápomocni ze všech svých sil. Potkáš něco mnohem horšího - lidi, kteří nedokáží učinit vpřed ani jeden krok, ale ostatním budou pod nohy házet klacky. Avšak na cestě za poznáním také najdeš přátele, pro které to vše stojí za to podstoupit. A jedině až na konci své cesty zjistíš, jak úžasná cesta to byla a zda to stálo za to. Věř svému snu, dovede tě. "Rozum" tě chce zradit - hlídej ho. Poznávání a poznání a zkušenost, spolu s láskou kterou jsi dal - to je ta tvá deviza na konci cesty.

Informaci o Tomáši Keltnerovi najdeš na adresách: //zen.e15.cz/z-duse/tomas-keltner-bodyguard-velkych-i-malych-dusi-1008864, anebo ještě lépe na: //www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2462-byvaly-clen-elitni-jednotky-sog-vetsina-konspiracnich-teorii-ma-pravdivy-zaklad

Já k tomu dodávám:
"... přesvědč se ..."
Nebudeš mít nikdy nudný život.
Autority se často mýlí!

Byly použity tyto ukázky:
Čeští záhadologové (šm)
Špatné předpovědi (šm)
Dvě otázky ... aneb jak je snadné se zmýlit.
Amatéři a profesionálové (šm) ... rozdíl ve významu termínu a také v přístupu.
Úhel pohledu s komentářem o možných dopadech nesprávných závěrů z pozorování skutečnosti na společnost. A přitom není těžké zjistit pravdu.


Motto:
Rozumem vše ověřuj, smysly však otevřené měj a „rozum” – srdcem hlídej!